Začátkem května 2016 jsem byl osloven rádiem Zet, jehož program je postaven primárně na informacích z byznysu a podnikání. Jednalo se o rozhovor k příležitosti nalezení největšího surového diamantu za posledních 100 let a s tím byly spojeny i další otázky. Děkuji rádiu Zet za poskytnutí prostoru a rovněž děkuji svému kamarádovi a kolegovi Mgr. Martinu Královi, který za mě rozhovor realizoval v době mé nepřítomnosti. Přepis rozhovoru včetně audionahrávky najdete zde:
Audio záznam:
Audio přehrávačPřepis rozhovoru:
1. Pokud se podíváme na diamanty obecně, vyplatí se do nich investovat? A pokud ano, kolik? Jaká částka může být pro nás v budoucnosti přínosem?
Investovat do diamantů se vyplatí v případě, že zvolíme správný diamant, za odpovídající cenu a v souladu je i motivace investora, což se bohužel ve většině případů neděje a investoři nakupují nekvalitní nebo předražené diamanty. Našim klientům říkáme, že diamant nekupují za účelem zbohatnutí, ale pro uchování hodnoty a jako pojistku v nečekaných situacích. Výše investice by měla být minimálně v řádu desítek tisíc. Ideálně půl milionu korun a víc. Je potřeba si uvědomit, že investice do diamantů je dlouhodobá záležitost.
2. Jaká je vlastně hodnota diamantů? Je to výhodnější investice než například investice do zlata?
Pro určení ceny bílých diamantů je standardem mezinárodně uznávaný ceník Rapaport, který je v dolarech. Hodnota konkrétního diamantu se následně určuje podle 4 základních parametrů a to je váha, čistota, barva a brus. Tyto parametry jsou taky známé jako 4c z anglického Carat, Clarity, Color a Cut. Velmi důležitý je i certifikát diamantu. Při nákupu diamantu vždy požadujte mezinárodně uznávaný certifikát vydaný gemologickou laboratoří. Investice do zlata i do diamantů má svá specifika. V porovnání se zlatem je hodnota diamantu koncentrovanější do menšího rozměru. Diamant je tak snadněji přenosný. Cena je více variabilní, což v jistých případech dává prostor pro výhodné nákupy. Zlato je proti tomu likvidnější.
3. Aukce největšího diamantu za posledních 100 let proběhne v červnu v Londýně. Čím jsou diamanty na aukcích specifické?
Jedná se o největší objevený diamant za posledních 100 let a druhý největší diamant vůbec. V neopracovaném stavu váží 1111 karátů a byl objeven v Botswaně v listopadu 2015. Větší je pouze Cullinan, který před opracováním vážil 3107 karátů a je součástí koruny britského impéria. V aukcích světových aukčních síní jako je například Christie’s nebo Sotheby’s se pravidelně objevují nejvzácnější diamanty světa. Většinou se jedná o velké kameny s jedinečnou čistotou a barvou. V poslední době jsou velmi populární barevné diamanty. Například 11. listopadu 2015 byl v aukční síni Sotheby’s prodán sytě modrý diamant o váze 12,03 karátů za cenu 48,5 milionu dolarů. Kupujícím byl miliardář Joseph Lau, který diamant koupit pro svou 7 letou dceru.
4. Když budeme porovnávat Českou republiku právě se zahraničím. Jak na tom jsme? Patříme mezi diamantové příznivce nebo investujeme raději do něčeho jiného?
Pokud to mám říct upřímně, tak obchod s diamanty v České Republice se stále ještě trochu podobá divokému západu. Na trhu je velké množství diamantů s nadhodnocenou cenou, nepřesně uvedenými parametry nebo falešnými certifikáty. Na podzim 2013 proběhla kontrola České obchodní inspekce, která se zaměřila na drahé kameny použité ve špercích. Odebráno bylo 12 vzorků a znalecké posudky potvrdily, že v 11 případech nebyly šperky osazeny deklarovanými drahými kameny, ale jejich levnějšími variantami, imitacemi kamenů a v jednom případě dokonce sklem. Nemůžeme se tedy divit, že ani čeští investoři nemají v investování do diamantů velkou důvěru a raději volí jiné varianty. Úroveň obchodníků i informovanost investorů se postupně lepší, ale určitě bude ještě pár let trvat, než se český trh dosáhne úrovně, která je srovnatelná s tou světovou.