Některé diamanty při vystavení světlu s ultrafialovými složkami (UV světlo, sluneční paprsky) vyzařují světlo jiné vlnové délky. Tato vlastnost se nazývá fluorescence a setkáme se s ní zhruba u 25-35% diamantů šperkové kvality (údaj vychází z diamantů zkoumaných gemologickou laboratoří GIA za poslední desetiletí).
U fluorescence se nejčastěji setkáme s modrou barvou (95% diamantů s fluorescencí). Dalšími možnými fluorescentními barvami jsou bílá, žlutá a oranžová. Silná modrá fluorescence může způsobit, že lehce nažloutlý diamant se na slunečním světle jeví jako bělejší. Modrá a žlutá jsou opozitní barvy. Mají tendenci rušit jedna druhou a tím pádem kámen s modrou fluorescencí ruší do jisté míry žlutou barvu diamantu. Velmi silná fluorescence může způsobit, že se kámen jeví jako zakalený nebo olejnatý (angl. cloudy or oily), což snižuje jeho hodnotu.
Příklad fluorescence
Na obrázku níže můžete vidět stejný diamant (1,34 ct) se silnou modrou fluorescencí (označeno jako Very Strong Blue Fluorescence). Vlevo je diamant zachycen tak, jak vypadá při normální osvětlení. Vpravo je diamant zasazen do prstenu (nemá vliv na fluorescenci) a vyfocen pod ultrafialovým světlem. Barva diamantu (dle GIA certifikátu) je I, tedy téměř bezbarvá. Díky silné fluorescenci se kámen jeví mnohem „bělejší“, než bychom u diamantu barvy I očekávali.
Jak poznáme fluorescenci?
Fluorescenci lze snadno pozorovat při osvětlení dlouhovlnnou ultrafialovou lampou (lze běžně zakoupit). Diamanty s velmi silnou fluorescencí se projevují již na denním světle s bohatší UV složkou. Na obrázcích níže vidíte fotky diamantů se silnou nebo velmi silnou fluorescencí. Fotky byly pořízeny v nočních klubech a barech s UV osvětlením.
Stupně fluorescence
Fluorescence diamantu se rozděluje do několika stupňů: žádná (none), slabá (faint), střední (medium), silná (strong), velmi silná (very strong). Na obrázku níže můžete vidět příklady jednotlivých stupňů fluorescence. Pod nimi jsou zachyceny stejné diamanty tak, jak vypadají na běžném denním světle.
Fluorescence a cena
Vliv fluorescence na cenu je odjakživa tématem mnoha diskuzí. Jeden z názorů je, že diamanty s fluorescencí by měly být levnější, protože většina světel pro hodnocení diamantů emituje malé množství UV záření. Díky tomu mohou fluorescentní diamanty získat lepší hodnocení barvy, než ve skutečnosti mají. Gemologická laboratoř GIA proti tomu argumentuje, že UV záření je přítomno ve většině pozorovacích prostředí a tak by barva měla být hodnocena dle realistického osvětlení.
Velmi často jsou diamanty s fluorescencí zlevňovány jen proto, že obchodníci nejsou schopni klientovi tento složitý jev jasně vysvětlit. Klient (a i obchodník) tak vnímá fluorescenci u diamantu jako něco špatného a nežádoucího.
Na trhu obecně platí, že diamanty s vyšším stupněm čistoty a vyšším stupněm barvy mají v případě silné či velmi silné fluorescence nižší cenu. V případě čistoty SI1 až I3 fluorescence výrazně cenu neovlivňuje (ve všech barvách). U diamantů s nižším hodnocením barvy (L-M) může být naopak cena v případě fluorescence vyšší.