V předchozím dílu jsme společně probírali úpravu čistoty diamantů (odkaz zde). V dnešním článku se zaměříme na metody úpravy barvy diamantu. Na rozdíl od úprav čistoty jsou metody úpravy barvy pro laika (a i pro odborníka bez dostatečného vybavení) hůře rozpoznatelné. Ve většině případů se s úpravou barvy setkáte u barevných (fancy) diamantů, ale některé metody jsou používány i u bílých diamantů. Ceny přírodních barevných diamantů dosahují astronomických částek, a proto jsou upravené barevné diamanty vhodnou alternativou pro ty, kteří chtějí mít sytě barevný diamant za přijatelnou cenu. Pro úpravu barvy se používají 3 metody – Ozáření (irradiation), Povlakování (coating) a HPHT (High Pressure High Temperature – vysoký tlak, vysoká teplota).
Ozáření (irradiation)
Metoda byla vyvinuta díky pokusům sira Williama Crookese, který v roce 1904 jako první objevil vliv radiace na barvu diamantu, když diamanty vystavoval solím rádia. Po bombardování α-částicemi diamanty pomalu získaly tmavě zelenou barvu. Nicméně zelená barva byla pouze na povrchu diamantu a bylo možné ji odstranit zahřátím diamantu na teplotu kolem 450°C. Naneštěstí úprava za pomocí rádia zanechala diamanty silně radioaktivními. Díky dnešním technologiím je možné diamanty ozařovat bezpečně a dostat barvy jako například žlutou, modrou, zelenou, červenou a růžovou. Proces je stabilní a neměnný. Změna barvy může v závislosti na trvání a intenzitě ozáření prostoupit celý kámen. Diamanty barvu neztrácí, ale nedoporučuje se je zahřívat nad cca 537°C (1000°F). Většina ozářených diamantů, s kterými jsem se setkal, měly až nápadně sytou barvu. Tato barva byla pro diamanty (za předpokladu, že jsou bez úprav) velice neobvyklá a podezřelá.
Povlakování (coating)
Při povlakování (pozn. volně přeloženo ze slova coating) je na facety pavilonu nanesena dodatečná vrstva materiálu s požadovanou barvou. Tato metoda může efektivně „vybělit“ lehce nažloutlý diamant. Vše záleží na barvě použitého barviva. Nejpopulárnějšími barvami jsou růžová, fialová, oranžová a červená. Povlak může být poškozen chemikáliemi, nadměrným čištěním ultrazvukem, mechanickým poškozením, případně zahřátím na vysokou teplotu. V případě diamantů zasazených do šperků může být povlakování náročné na odhalení, protože diamanty se většinou zasadí tak, aby spodní strana nebyla přístupna.
HPHT (High Pressure High Temperature – vysoký tlak, vysoká teplota)
Při úpravě vysokým tlakem a vysokou teplotou je diamant vystaven podobným podmínkám, jaké byly při jeho vzniku. Jsou použity teploty okolo 2000°C a tlak 70,000 atmosfér. Metoda byla představena společností General Electric v roce 1999. Pomocí metody HPHT lze z hnědých diamantů typu „IIa“ udělat bílé. U diamantů typu „Ia“ lze dosáhnout zeleno žluté nebo oranžovo žluté barvy (typ se určuje na základě rozložení dusíkových nečistot v diamantu). Ve vzácných případech lze dosáhnout růžové nebo modré barvy. Z výše uvedených metod, je tato metoda nejstabilnější a neovlivní ji ani vysoká teplota.
Závěrem
Ať už se rozhodujete koupit diamant jako investici nebo jako šperk, upraveným diamantům se snažte vyhýbat. Úprava sice diamant opticky vylepší, ale sníží jeho cenu. Upravené diamanty jsou navíc málo likvidní a nárůst jejich hodnoty je nižší. Garanci pro Vás může představovat certifikát gemologické laboratoře (doporučuji GIA, HRD, IGI, případně vídeňskou GLA).